Tërmet i fortë në Itali, njerëzit në panik vrapojnë rrugëve

0
3

Pas Shqipërisë, Greqisë dhe Turqisë, një tërmet i fortë ka goditur edhe Italinë, duke rikthyer frikën dhe panikun në Mesdhe. Mediet fqinje raportojnë se një tërmet me magnitudë 4 ka goditur sot Italinë.

Epiqendra e tërmetit ka qenë një kilometër nga Caraffa, në Catanzaro, me një thellësi 21 kilometra, ndërsa ka krijuar panik të madh te qytetarët. Fatmirësisht, nga lëkundja e fortë, e ndjekur në pak minuta nga një tjetër goditje më e lehtë, nuk janë regjistruar njerëz të lënduar.

Por, sipas medieve italiane, tërmeti ka shkaktuar panik të madh te njerëzit, të cilët kanë vrapuar për të dalë nëpër rrugë, ndërsa janë evakuuar edhe shkollat, të cilat raportohet se do vijojnë të qëndrojnë të mbyllura.

Në terren kanë zbritur menjëherë ekspertët dhe zjarrfikësit, të cilët po bëjnë verifikime të gjendjes infrastrukturore dhe të banesave të dëmtuara.

Gjithashtu, raportohet se janë pezulluar disa linja, si: Lamezia Terme Centrale-Catanzaro; në Crotone-Roccella është pezulluar seksioni Simeri-Soverato; në linjën Paola-Rosarno trafiku i pezulluar mes Nocera dhe Vivo Valentia./bw

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here