Tharja e buzëve jo vetëm në dimër, plasaritja tregon që trupi juaj ka këto probleme

0
1

Buzët tona kanë më shumë se një milion nerva dhe janë shumë më të ndjeshme sesa majat e gishtave. Ata kanë nevojë për kujdes të veçantë. Ndonjëherë ata mund të na sinjalizojnë se kemi disa probleme reale me shëndetin tonë dhe se duhet t’u kushtojmë vëmendje të duhur:

-Tharje në cepat e buzëve: Kur pështyma bllokohet në qoshet e gojës tuaj, ajo than lëkurën e cila mund të plasaritet. Ju mund të lëpini buzët shpesh dhe ngrohtësia dhe lagështia në qoshe krijojnë kushtet e përsosura për infeksione. Infeksioni është shkaku më i zakonshëm i këtyre çarjeve. Nëse ndodh shumë shpesh, mos hezitoni  të shkoni te një mjek.

-Tharja e buzëve tuaja mund të tregojë mungesë lagështie në pjesën tjetër të trupit. Mund të ndodhë edhe për shkak të klimës ose stresit. Në këtë rast, pini më shumë ujë dhe përdorni kremra hidratues.

– Puçrrat nga temperatura në buzë mund të jenë të dhimbshme ose të pakëndshme, por shumicën e kohës ato janë të padëmshme dhe mund të zhduken pa ndonjë trajtim.

Mund të jetë një pasojë, për shembull, pas një injeksioni të acidit hialuronik. Reagimet ndaj ushqimit gjithashtu mund të shkaktojnë këto kushte.

Shumë shpesh ndodh që shkaku është një infeksion viral, si herpesi, dhe ka nevojë për trajtim të duhur mjekësor.

-Një nga arsyet më të zakonshme për një acarim rreth gojës ndodh për shkak të lëpirjes që mund ti bëni buzëve her pas here. Kjo gjë than vajrat natyralë nga lëkura përreth buzëve dhe i bën ato të kuqe.

Një hidratues i thjeshtë dhe heqja e këtij zakoni mund të zgjidhi këtë problem.

Ënjtja mund të jetë një shenjë e një reaksioni alergjik. Nëse keni vërejtur se buzët tuaja bëhen më të mëdha sa herë që përdorni disa kozmetikë, hiqni dorë nga ato./living.al

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here