UKRAINE – Elon Musk i ofron ”Starlink” shërbimit sekret

0
epa09194540 A digital stacked combination of multiple exposures shows a train of brightly-lit SpaceX Starlink 24 mission satellites pass the night sky in train formation near Herrnleis, Austria, 09 May 2021 (issued 12 May 2021). A SpaceX Falcon 9 rocket launched the Starlink 24 mission by US space company SpaceX from Kennedy Space Center in Florida on 07 April 2021. The Starlink mass-produced satellites in low Earth orbit (LEO) work in satellite internet constellations to provide future customers with access to high-speed Internet. EPA/CHRISTIAN BRUNA

KIEV, 12 qershor /ATSH-ANSA/ – Elon Musk nuk punon vetëm në misionin në Mars, por ai i ka dhënë shërbimit sekret rrjetin ”Starlinks”, i cili është vërtet i nevojshëm për misione speciale të 007 ukrainas, shkruan Ministria ukrainase e Mbrojtjes në Twitter.

Rrjeti ”Starlink” për internetin global është tashmë i disponueshëm në 32 vende dhe është deri tani flota më e madhe satelitore e vënë ndonjëherë në orbitë.

Në shkurt, spekulimet mediatike kishin folur për një furnizim të batalionit ”Azov” në Mariupol. /os/

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here