Ushtria ukrainase: Trupat ruse tërhiqen nga Kharkiv

0

Ushtria e Ukrainës thotë se trupat ruse po tërhiqen nga Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës.

Rajoni i është nënshtruar javëve të tëra bombardimesh të forta nga forcat pushtuese.

Shtabi i përgjithshëm i Ukrainës tha se rusët po tërhiqeshin dhe po përqendroheshin në ruajtjen e rrugëve të furnizimit, pasi artileria dhe sulmet ajrore u nisën kundër rajonit të Donetskut më në jug.

Ministri i Mbrojtjes Oleksii Reznikov tha se Ukraina “po hyn në një fazë të re – afatgjatë – të luftës.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here