VIDEO/ Udhëtim në kuzhinën e mrekullueshme të Pallatit Osman, kjo është receta që nuk duhet lënë pa servirur në tryezën tuaj

0
1

Në pjesën e sotme të programit ku ndajmë me ju receta të mrekullueshme nga pallati osman do të bëjmë një udhëtim në Bursa, kryeqytetin e parë të Perandorisë Osmane dhe do të përgatisim “Qebapin Uludag me Rukola” në fshatin Cumallëkëzëk (Cumalıkızık), që bën pjesë në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Harxhet që na nevojiten për këtë gatim:

0,5 kilogram mish i grirë viçi

Një tufë rukola (Eruca vesicaria)

3 kokrra domate

3 thelpinj hudhër

1 tas kos

1 pite pak e trashë (pita)

400 gram gjalpë

Kripë

Piper i zi

Piper i kuq

Mënyrën e gatimit do të na e shpjegojë në video Shefi Ekzekutiv dhe Studiuesi i Kulturës së Gatimit, i nderuari Yunus Emre Akkorun.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here