Sot duket e pamundur, megjithatë kampionati i parë italian i futbollit zgjati vetëm një ditë.

 

Kampionati që u zhvillua në velodromin ”Umberto I” në Torino, filloi mëngjesin e 8 majit 1898 dhe përfundoi pasdite, shkruan focus.it.

 

Gjatë ditës, katër skuadra (Internazionale Torino, FootBall Club Torinese, Società Ginnastica di Torino dhe Genoa) luajtën me njëra-tjetrën për tre ndeshje, dy gjysmëfinale dhe finalen.

 

Ndeshja e parë pa Internazionale Torino mposhti Foot-Ball Club Torinese 2-1.

 

Më pas Shoqata e Gjimnastikës së Torinos dhe Genova sfiduan njëri-tjetrin dhe rezultati ishte 0-2 për Ligurianët.

 

Finalja e madhe, e luajtur në orën 15:00 me rreth 100 shikues, pa Genoa-n të triumfojë, duke mposhtur Internazionale Torino (pas kohës shtesë) 2-1.

 

Edhe kampionatet e mëvonshme në historinë e futbollit italian kishin një numër të vogël skuadrash. Sot, ato janë 20.