Të paktën 96 njerëz raportohet të kenë vdekur nga kushtet e rënduara nga nxehtësia gjatë një vale të nxehti në dy prej qyteteve më të populluara të Indisë gjatë disa ditëve të fundit.

 

Sipas mediave të huaja, vdekjet ndodhën në shtetin verior të Uttar Pradesh dhe Bihar në lindje, ku u regjistruan temperatura 45 C (113F) gjatë ditëve të fundit, shoqëruar me lagështi.

 

Valët e të nxehtit janë të zakonshme në qershor, kur nxehtësia e verës rritet në intensitetin maksimal përpara se të godasë musonët. Shumë indianë dalin për të fituar jetesën nën diellin e thellë, me vetëm një leckë të lagur të mbështjellë rreth kokës së tyre.

 

Atul Kumar Singh, një shkencëtar nga Departamenti Meteorologjik i Indisë (IMD), tha se temperaturat në të gjithë Uttar Pradesh ishin mbi normale, duke shtuar:

 

“Nuk pritet lehtësim në 24 orët e ardhshme”.

 

Vdekjet në Uttar Pradesh ndodhën pothuajse të gjitha në një qark, Ballia, gjë që habiti zyrtarët pasi shumë zona të tjera ishin djegur po aq nga temperaturat e larta.

 

Ministri i shëndetësisë i shtetit, Brajesh Pathak, tha se kishte hapur një hetim për shkakun e vdekjes së “kaq shumë njerëzve” në Ballia.

 

Një ekip ekspertësh të dërguar në Ballia nga qeveria e shtetit kishin thënë se vdekjet mund të ishin shkaktuar nga faktorë të tjerë, por ata nuk ishin ende të qartë se çfarë mund të ishin.

 

Ai tha se vdekjet mund të ishin shkaktuar nga uji i kontaminuar. Rreth 400 persona mbeten në spitalin e Ballisë. Pamjet tregojnë reparte të mbipopulluara dhe staf të stërngarkuar. Raportet thonë se pacientët ankohen për temperaturë të lartë, të vjella, diarre dhe vështirësi në frymëmarrje.

 

Ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njerëzit janë duke ndikuar në mot ekstrem në të gjithë botën, duke shkaktuar fatkeqësi më të shpeshta dhe më vdekjeprurëse nga valët e të nxehtit, përmbytjet dhe zjarret. Gjatë valëve të të nxehtit, India zakonisht vuan mungesa të mëdha të ujit, me dhjetëra milionë nga popullsia e saj prej 1.4 miliardë banorësh që u mungon uji i rrjedhshëm.