Legjenda e futbollit brazilian, i cili fitoi katër Kupa Botërore si lojtar dhe trajner, ka vdekur në moshën 92-vjeçare.

Mario Zagallo ishte lojtar anësor në ekipin brazilian që fitoi Kupat e Botës në 1958 dhe 1962, duke filluar në të dyja finalet.

Ai menaxhoi skuadrën që konsiderohet gjerësisht si skuadra më e madhe ndërkombëtare e të gjitha kohërave, duke përfshirë Pele, Jairzinho dhe Carlos Alberto, për të lavdëruar në 1970.

Triumfi i fundit i Zagallo në Kupën e Botës erdhi si ndihmës trajner i Carlos Alberto Parreira në 1994.

Ai u kthye si trajner i Brazilit pas atij turneu dhe i çoi ata në finale në 1998, ku u mundën nga Franca.

Zagallo ishte personi i parë që fitoi Kupën e Botës edhe si lojtar edhe si trajner – një arritje që që atëherë është krahasuar nga gjermani Franz Beckenbauer dhe francezi Didier Deschamps.

“Me pikëllim të madh ju informojmë për vdekjen e kampionit tonë të përjetshëm katër herë botëror Mario Jorge Lobo Zagallo”, thuhet në një deklaratë në llogarinë e tij zyrtare në Instagram.

“Një baba i përkushtuar, gjysh i dashur, vjehër i kujdesshëm, mik besnik, profesionist fitimtar dhe një qenie e madhe njerëzore. Idhull gjigant. Një patriot që na lë një trashëgimi arritjesh të mëdha.”

Figura kryesore në historinë e Brazilit

Brazili është kombi më i suksesshëm në Kupat e Botës, me pesë tituj, dhe Zagallo është një nga figurat më të rëndësishme në atë histori.

Si adoleshent në shërbimin kombëtar, ai ishte një nga gati 200,000 në stadiumin Maracana që panë Brazilin nikoqirë të mahnitur nga Uruguai në finalen e Kupës së Botës 1950.

Ai bëri debutimin e tij në Brazil në moshën 26 vjeçare pak para turneut të 1958, por u bë një pjesë kyçe e ekipit që lehtësoi disa nga dhimbjet e vitit 1950, pasi një 17-vjeçar Pele frymëzoi Selecao-n për fitoren ndaj Suedisë në finale, me Zagallo. duke shënuar golin e katërt në fitoren 5-2.

Zagallo kishte qenë anëtari i fundit i mbijetuar i ekipit fitues të Kupës së Botës të Brazilit 1958 që luajti në finale.

Me Pelen të lënduar në fazat e hershme të Kupës së Botës 1962, Zagallo përsëri luajti një rol vendimtar, duke u rikthyer për të ndihmuar në mbrojtje gjatë një epoke ku ishte e pazakontë që sulmuesit ta bënin këtë, pasi Brazili mundi Çekosllovakinë në finale.

Zagallo, i cili luajti brenda vendit për Amerikën, Flamengo dhe Botafogo, u tërhoq nga të luajturit në vitin 1965, pasi kishte fituar 33 paraqitje për vendin e tij.

Ai e filloi karrierën e tij menaxheriale në Botafogo përpara se të zëvendësonte Joao Saldanha si trajner i Brazilit në moshën 38 vjeçare pak para Kupës së Botës 1970 në Meksikë.

I zgjuari taktikisht Zagallo, i mbiquajtur “Profesori” dhe “Ujku i Vjetër”, mblodhi së bashku një krah të mbushur me talentet sulmuese të Pele, Jairzinho, Gerson, Tostao dhe Rivellino dhe i bëri ata të papërmbajtshëm.

Brazili fitoi të gjashtë lojërat e tyre dhe përfshiu një fitore 4-1 ndaj Italisë në finale.

Zagallo qëndroi si trajner i Brazilit për Kupën e Botës 1974 në Gjermaninë Perëndimore, ku ata përfunduan në vendin e katërt.

Më pas ai drejtoi klubet braziliane dhe ekipet kombëtare duke përfshirë Kuvajtin, Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe përpara se të kthehej si koordinator në formacionin e trajnerëve të Parreira-s përpara Kupës së Botës 1994 në Shtetet e Bashkuara.

Brazili do të vazhdonte të fitonte titullin e tyre të katërt dhe së pari që nga viti 1970 ndërsa rrahën Italinë në penallti në finale.

Skuadra e Zagallo-s e filloi turneun e vitit 1998 si favorit, por u mund 3-0 në finale nga Franca, me sulmuesin e yllit Ronaldo që pati një ndeshje misterioze ditën e lojës.

Brazili fitoi titullin e pestë në Japoni dhe Korenë e Jugut në vitin 2002 nën drejtimin e Luiz Felipe Scolari, me Zagallo që mori pjesë në turne si këshilltar special.

Ai u kthye si asistent i Parreira në 2006, ku Brazili u rrëzua nga Franca në çerekfinale dhe ai më pas u tërhoq.

Gruaja e Zagallo prej 57 vjetësh, Alcina de Castro, vdiq në vitin 2012. Ata kishin katër fëmijë.

Presidenti i Konfederatës së Futbollit Brazilian (CBF) Ednaldo Rodrigues tha: “CBF dhe futbolli brazilian vajtojnë për vdekjen e një prej legjendave të tij.

 

“CBF ofron solidaritet për familjen dhe tifozët e tij në këtë moment trishtimi në largimin e këtij idhulli të futbollit tonë.”