Nëna e ish-zonjës së parë Melania Trump, Amalia Knavs, 78 vjeç, vdiq pasi u sëmur në fund të vitit 2023 dhe pasi u shtrua në spital në Miami gjatë pushimeve.

“Amalia Knaves ishte një grua e fortë që e mbante gjithmonë veten me hir, ngrohtësi dhe dinjitet. Ajo ishte plotësisht e përkushtuar ndaj burrit, vajzave, nipit dhe dhëndrit. Do të na mungojë pa masë dhe do të vazhdojmë ta respektojmë dhe duam trashëgiminë e saj”, tha ish-Zonja e Parë 53-vjeçare.

Knavs ishte me origjinë nga Sllovenia dhe ishte një punëtore tekstili. Ajo dhe bashkëshorti i saj Victor jetonin në Amerikë dhe shiheshin shpesh në Uashington pasi dhëndri i tyre u bë president në vitin 2017.

Çifti në pension mbajti kontakte të rregullta me familjen Trump gjatë presidencës së tyre, shpesh duke udhëtuar me ta në Mar-a-Lago dhe New Jersey.

Knavs zotëronin një shtëpi në Sevnica, një qytet i qetë industrial me 5,000 banorë, i vendosur në një luginë të harlisur me pemë në brigjet e lumit Sava në Slloveninë qendrore, ku Melania Trump ndoqi shkollën fillore.

Por që kur nipi i tyre Barron Trump lindi në vitin 2006, ata kaluan pjesën më të madhe të kohës në New York, thanë fqinjët në atë kohë.

Ata u bënë shtetas amerikanë në vitin 2018, duke fituar në mënyrë të diskutueshme shtetësinë përmes sponsorizimit të vajzës së tyre të rritur, një kategori vizash që administrata Trump kërkoi ta anulonte.

Donald Trump e ka kritikuar ashpër migrimin familjar, duke e quajtur rregullisht “migrim zinxhir”.

Melania Trump ka marrë nënshtetësinë amerikane në vitin 2006. /tesheshi.com/