Me këngën ”La noia” (”Mërzia”) Angelina Mango fitoi sot festivalin e Sanremos 2024.

Më pas u renditën Geolier me këngën ”I’ p’ me, Tu p’ te”, Annalisa me ”Sinceramente”,  Ghali me ”Casa mia” dhe Irama me ”Tu no”.

Një pesëshe e parë e përbërë tërësisht nga artistë që përfaqësojnë gjeneratat e reja të muzikës dhe që përgjojnë tendencat e tregut.

”Jeni të gjithë të çmendur, faleminderit shumë orkestrës, ty Amadeus, Fiorellos, ekipit tim, familjes time, faleminderit që erdhët”, tha përmes lotëve artistja 22-vjeçare, vajza e këngëtarit të ndjerë Pino Mango dhe e Laura Valente.

Kanë kaluar 10 vjet që kur një grua fitoi festivalin e Sanremos.

Suksesi i fundit daton në vitin 2014, kur Arisa fitoi me ”Controvento”.

Çmimi i Kritikës Mia Martini shkoi për Loredana Bertè me këngën ”Pazza”.

Angelina Mango mori gjithashtu çmimin ”Lucio Dalla Press Room”, me 22 vota, dhe çmimin ”Giancarlo Bigazzi” për kompozimin më të mirë muzikor.

Çmimi ”Sergio Bardotti” për tekstin më të mirë iu dha Fiorella Mannoias me ”Mariposa”.

Orteku i preferencave e çoi televotimin në një kthesë, pasi artistët dhe fansat raportuan probleme me marrjen e mesazheve konfirmuese.

Por, RAI1, pas kontrolleve të duhura, saktësoi se sasia e madhe e preferencave ishte marrë siç duhet dhe se asnjë votë nuk kishte humbur.

Për të mbyllur festivalin e tij të fundit, Amadeus donte sërish pranë tij shokun e tij Fiorello, i cili doli në skenë me një rivizatim të një njeriut me frak, në një përzierje mes Domenico Modugnos dhe ”Billie Jean” nga Michael Jackson, me një kostum të ndritshëm me inserte LED dhe me kërcimtarët e një kompanie ukrainase vallëzimi të teknologjisë së lartë nga Kievi./ata