“Pavarësisht plagëve dhe prangave… një luan mbetet luan”, është një nga komentet e shumta në të cilat njerëzit lavdërojnë një të ri palestinez të plagosur, të prangosur dhe të zhveshur, i cili vështron një ushtar izraelit të armatosur rëndë në qytetin e Gazës.

Ditët e fundit, një foto e një të riu palestinez të arrestuar nga forcat pushtuese në qytetin e Gazës, i cili shfaqet i zhveshur, me lëndime në këmbë, teksa është ulur në një karrige përballë një ushtari izraelit, me duart e lidhura me pranga pas shpine, ka përhapet si zjarr i egër.

Rrethet pranë të riut thonë: “Ndoshta ky ushtar ka dashur ta poshtërojë duke publikuar foton, por pamja e tij përmbledh të gjitha kuptimet e heroizmit (..) Hamza ishte një hero kundër një ushtari agresiv dhe frikacak”.

I riu në këtë foto është “djali hero i lagjes Shuja’iya”, Hamza Khamis Abu Halima, siç përshkruhet nga shumë komente që kanë vërshuar në platformat e rrjeteve sociale.

Historia e fotos

Dhjetorin e kaluar, forcat pushtuese bastisën shtëpinë e një prej xhaxhallarëve të Hamzës në zonën Yarmouk të qytetit të Gazës, ku ai kishte ikur me familjen e tij nga lagjja Al-Shuja’iya, në pjesën lindore të qytetit, pas intensifikimit të luftimeve dhe bombardimeve të dhunshme që synonin një lagje të tërë banimi në këtë pjesë të qytetit, e cila ka pësuar shkatërrime të mëdha që nga shpërthimi i luftës izraelite në Gaza më 7 tetor të vitit të kaluar.

I afërmi i Hamzës i tha Al Jazeera-s, në kushte anonimiteti, se pushtuesit e arrestuan Hamzën pasi ai u plagos në këmbën e djathtë nga predha gjatë bastisjes së tyre në shtëpi. Ata i hoqën rrobat dhe e çuan nga Yarmouk në pjesën lindore të qytetit në stadiumin e Palestinës në perëndim.

Forcat pushtuese, të cilat depërtuan thellë në qytet nga toka, e kthyen stadiumin në lagjen Al-Rimal në një qendër paraburgimi dhe hetimi ku ushtarët e tyre postuan në rrjetet sociale foto dhe video të shumta të palestinezëve të moshave dhe prejardhjeve të ndryshme në pranga, të rrethuar nga tanke dhe makineri.

Hamza iu nënshtrua marrjes në pyetje për rreth katër orë para se forcat pushtuese ta lironin. Sipas të afërmit të tij, “ushtari izraelit është budalla pasi ky imazh nuk do ta thyejë Hamzën, por do t’i mbetet përgjithmonë në kujtesën e tij, duke pasqyruar krenarinë dhe guximin e tij”.

Al Jazeera u përpoq të fliste vetë me Hamzën, por kushëriri i tij e ndaloi atë, duke thënë se Hamza “është mirë, por nuk dëshiron të flasë me media nga frika e anëtarëve të familjes së tij”.

Vrasja dhe shpërngulja

Pak para arrestimit të tij, forcat pushtuese vranë babain e Hamzës gjashtëdhjetë vjeçar Khamis Abu Halima dhe Saqr – gruan e vëllait të tij dhe dy fëmijët e saj Khamis (gjashtë vjeç) dhe Haya (tre vjeç).

Hamza dhe një numër i anëtarëve të familjes së tij refuzuan të largoheshin nga qyteti i Gazës dhe të zhvendoseshin në zonat e përcaktuara nga forcat pushtuese si “pjesa jugore e Luginës së Gazës”.

Sipas kushëririt të tij, ai është nën “presion serioz mendor dhe frikë për anëtarët e familjes së tij që jetojnë në qytetin e Gazës”, të cilët do të preferonin të largoheshin nga qyteti dhe të shkonin në jug.

“Ai nuk pranon të komentojë foton e tij që është shpërndarë në rrjetet sociale dhe është befasuar nga reagimi i madh që ka shkaktuar, pavarësisht se ka rreth 40 ditë që është fotografuar pa dijeninë e tij”.

Vlerësimet lokale dhe ndërkombëtare thonë se rreth dy milionë palestinezë kanë ikur nga shtëpitë ose zonat e tyre të banuara dhe janë detyruar të largohen, qoftë brenda një qyteti ose në Rripin jugor të Gazës, ku shumica e tyre jetojnë në tenda dhe qendra strehimi si rezultat i krimeve dhe Izraeli urdhëron të largohen nga vendet e mëparshme.

Nga ana tjetër, Hamza dhe kushëriri i tij, dhe disa qindra mijëra palestinezë në qytetin e Gazës dhe pjesët veriore të Rripit të Gazës, zgjodhën të qëndronin të palëkundur dhe të mos ikin në kampet dhe qytetet jugore, duke duruar presione të jashtëzakonshme prej politikës izraelite të vrasjeve dhe urisë.

“Një luan mbetet një luan”

Aktivistët në rrjetet sociale shpërndanë gjerësisht një foto të Hamzës përballë një ushtari izraelit dhe miku i tij Muhammad Sukkar shkroi në një postim bashkangjitur kësaj fotografie në profilin e tij në Facebook: “Pavarësisht plagosjes dhe prangave… luani mbetet një luan. Vështrimet e qëndrueshmërisë dhe sfidës përballë një armiku frikacak janë të mjaftueshme për t’ju bërë krenar… Miku i dashur i Hamza Ebu Halimit.”

Në të njëjtin postim, Muhamed Ebu Nasr komentoi me fjalët: “Për historinë, kjo foto do të mbetet një ikonë, një simbol i qëndrueshmërisë dhe sfidës dhe një dëshmitar i krimeve të këtij entiteti (kriminal).

 “Jerusalemi ngrihet” në platformën X shkroi: “Luani i Gazës dhe tradhtarët do të shkojnë në harresë”. /tesheshi.com/