Makthi i kancerit, e keqja par excellence e botës moderne, shtrin tentakulat e saj edhe mbi familjen mbretërore britanike, duke futur tmerrin në një vend të tërë dhe mbi të gjithë ata që ndjekin ngjarjet e shtëpisë Windsor.

Princesha e Uellsit, Katerina, gruaja 42-vjeçare e trashëgimtarit të fronit William, theu heshtjen për gjendjen e saj shëndetësore në një video të përzemërt drejtuar kombit – dy muaj pas operacionit misterioz në bark në Klinikën e Londrës dhe javë të tëra spekulime dhe teori konspirative – për të njoftuar se ajo po lufton në mënyrë dramatike me një tumor, ashtu si mbreti Charles III, 75 vjeç, i cili muajin e kaluar u kishte zbuluar të njëjtën diagnozë shtetasve të tij dhe botës.

Kate, siç e kanë quajtur të gjithë, këtë herë u prezantua hapur, duke rrezikuar të shfaqej e lodhur dhe e dobët në krahasim me imazhin e saj të zakonshëm të patëmetë si një ikonë e ardhshme e monarkisë. Ajo foli, me forcën e dikujt që është gati të sfidojë edhe një nga sëmundjet më të frikshme, atë privatësi të shpresuar më kot deri tani, për veten, për bashkëshortin dhe për tre fëmijët e tyre.

Jo pa na siguruar për evolucionin e një gjendjeje të zbuluar herët, me sa duket dhe ende duke mos fshehur emocionet e saj, frikën e saj njerëzore apo seriozitetin e trajtimeve me të cilat ajo tani është e detyruar të përballet. E ulur në gjelbërimin e Windsor, Katerina foli për dy minuta e 16 sekonda, duke u përpjekur të mos e humbiste buzëqeshjen.

“Ndjehem sikur jam mirë dhe po bëhem më e fortë çdo ditë,” vuri në dukje ajo, më pas dhe vazhdoi: “Kanë qenë dy muaj tepër të vështirë për të gjithë familjen tonë, por unë kam pasur një ekip fantastik mjekësor që është kujdesur shumë për mua, për të cilën jam shumë mirënjohës”. “Të kesh Uilliam në krahun tim – theksoi ajo më pas, si për t’i bërë homazhe mbretit të ardhshëm dhe për ta hequr atë nga spiralja e thashethemeve – është gjithashtu një burim i madh ngushëllimi. Si dhe dashuria, mbështetja dhe mirësia që kanë është treguar nga shumë prej jush.” “Tani – përfundoi ajo – ne kemi nevojë për pak kohë, hapësirë ​​dhe intimitet derisa të përfundoj trajtimin. Puna ime më ka sjellë gjithmonë një ndjenjë të thellë gëzimi dhe mezi pres t’i rikthehem asaj, kur të mundem, por tani për tani më duhet të Fokusohu në shërimin tim të plotë. Në këtë moment po mendoj edhe për të gjithë ata të cilëve u është prekur jeta nga kanceri, në çdo formë: ju lutem mos e humbni besimin dhe shpresën, nuk jeni vetëm.”

Fjalët e saj kanë prekur zemrat dhe emocionet e të gjithëve, siç dëshmohet nga reagimet fillestare të shumë njerëzve, përfshirë udhëheqësit e Mbretërisë, si dhe të kombeve të tjera. Mbreti Charles, i cili vetë po trajtohej për një kancer të paspecifikuar për më shumë se një muaj, bëri të ditur se ishte “shumë krenar për Katerinën dhe guximin e saj”.

Ndërkohë nga SHBA, sipas tabloidit Page Six, ka bërë jehonë lajmi dhe në solidaritet me Kate është edhe Harry, princi rebel, i cili pavarësisht hendekut të krijuar me vëllain e tij të madh, ka shprehur mbështetjen për Middleton.

Harry dhe Meghan i urojnë Kate ‘shëndet dhe shërim’

Princi Harry dhe Meghan i kanë dërguar urimet e tyre “shëndet dhe shërim” Katerinës, Princeshës së Uellsit, pasi ajo njoftoi një diagnozë me kancer të premten. Këtë e raporton CNN. “I urojmë shëndet dhe shërim Kate dhe familjes dhe shpresojmë që kjo të ndodhë në privatësi dhe në paqe”, tha Duka dhe Dukesha e Sussex në një deklaratë.