Spanja kapërceu një tronditje të hershme gjeorgjiane, teksa i dha fund përrallës së kësaj të fundit në Euro2024 me një fitore 4-1 sonte për të vendosur luajtur më pas me Gjermaninë mikpritëse.

Gjeorgia kaloi në epërsi tronditëse në minutën e 18-të nga autogoli i Robin Le Normand, por Rodri barazoi në të 39-ën, Fabian Ruiz shënoi me kokë për 2-1 në të 51-ën, Nico Williams shënoi të tretin në të 75-ën dhe Dani Olmo përfundoi historinë në 83′.

Skuadra emocionuese spanjolle, që ka impresionuar më së shumti deri më tani në Euro, është e vetmja që ka fituar të katër ndeshjet dhe tani përballet me Gjermaninë, të premten në Shtutgart.

Spanja ka fituar dy nga tre takimet e mëparshme në Euro me Gjermaninë, ndeshjen e fundit 1-0 në finalen e 2008-ës.

Të dy skuadrat barazuan 1-1 në Kupën e Botës 2022, dhe katër vjet më parë Spanja mposhti Gjermaninë 6-0 në Ligën e Kombeve.

Debutuesit e Gjeorgjisë pati një turne të fortë që kulmoi me 2-0 kundër Portugalisë që i futi në eliminatore, por nuk pati një mrekulli tjetër në natën kundër Spanjës, edhe pse ata dhanë gjithçka edhe këtë herë.

Spanja gjithashtu kishte mundur Gjeorgjinë 7-1 dhe 3-1 në kualifikimet e vitit të kaluar.

Edhe Anglia është në çerekfinalet e Euro2024, pasi Jude Bellingham dhe Harry Kane i erdhën në ndihmë në një fitore dramatike 2-1 kundër Sllovakisë.

Goditja e mrekullueshme gërshërë e Bellingham në minutën e pestë të kohës shtesë barazoi golin e hapjes së Ivan Schranz për ta çuar lojën në kohën shtesë.

Dhe në minutën e parë, Kane shënoi me kokë në fitoren e Anglisë.

Sllovakia dominoi ndeshjen në pjesën e parë, por u ndie shumë komfort pas pushimit, duke i dhënë Anglisë hapësirën që i duhej për të bërë presion dhe përfundimisht për të gjetur një gol.

Sllovakia ishte fituesja e Euro1976 si pjesë e Çekosllovakisë së atëhershme, por po kërkonte të kalonte në çerekfinale për herë të parë si një vend i pavarur.

Anglia, nënkampionia e Euro2020, tani do të përballet me Zvicrën në Dusseldorf më 6 korrik, pasi zviceranët eliminuan kampionët e Italisë 2-0, të shtunën./ata