San Francisco- Shefja ekzekutive e turpëruar e “Theranos”, Elizabeth Holmes do t'i dorëzohet autoriteteve më 30 maj për të filluar dënimin e saj me më shumë se 11 vjet burg për mashtrimin e investitorëve në një mashtrim të testimit të gjakut.

 

Gjykatësi i qarkut amerikan Edëard Davila caktoi datën e rishikuar pasi avokatët e saj e propozuan atë të mërkurën. Kjo erdhi pasi një gjykatë federale e apelit refuzoi të martën vonë ofertën e Holmes për të qëndruar jashtë burgut ndërsa përpiqet të rrëzojë dënimin e saj të janarit 2022 për katër akuza për mashtrim dhe komplot.

Dënimi përfshin gjithashtu një faturë kthimi prej 452 milionë dollarësh që Davila e urdhëroi Holmes të paguante në një vendim të veçantë të lëshuar vonë të martën.

 

Avokatët e Holmes i kërkuan Davilas që t'i miratonte datën 30 maj, dy javë kohë për të zgjidhur disa çështje, duke përfshirë kujdesin për djalin e saj 1-vjeçar Ëilliam dhe vajzën 3-muajshe Invicta.

 

Holmes fillimisht ishte urdhëruar të fillonte dënimin e saj me burg më 27 prill, por fitoi një pushim me një manovër ligjore të minutës së fundit që i dha asaj më shumë kohë me fëmijët e saj.

 

Holmes, 39 vjeçe, mbeti shtatzënë me William pak para fillimit të gjyqit të saj të profilit të lartë në shtator 2021 dhe mbeti shtatzënë me Invicta menjëherë pasi ajo u dënua për krime që mund të kishin rezultuar me një dënim me burg deri në 20 vjet.

 

Babai i të dy fëmijëve është William "Billy" Evans, të cilin ajo e takoi pasi u nda me ish-partnerin e saj romantik dhe biznesi, Ramesh "Sunny", Balwani, i cili filloi të vuante një dënim me gati 13 vjet burg muajin e kaluar në Kaliforninë Jugore.

 

Balwani, 57 vjeç, u dënua për 12 akuza të krimit të mashtrimit dhe komplotit të kryera ndërsa ai ishte shefi operativ i "Theranos" dhe jetonte me Holmes.

 

Në dosjen e së mërkurës, avokatët e Holmes nuk zbuluan vendndodhjen e burgut që është caktuar për të vuajtur dënimin e saj. Por ata vunë në dukje se ajo duhet të përgatitet për të udhëtuar jashtë Kalifornisë ku ajo ka jetuar, në zonën e San Diegos ndërsa është e lirë me kusht. Davila ka rekomanduar që Holmes të burgoset në Bryan, Teksas.

 

Kur Holmes të burgoset më në fund, ajo do të rrëzojë perden e një sage që hodhi një dritë të ndritshme mbi një kapitull të errët në Silicon Valley që solli famën dhe pasurinë e saj përpara rënies së saj skandaloze.

 

Pasi u largua nga Universiteti Stanford në 2003 për të themeluar "Theranos" kur ishte ende adoleshente, Holmes premtoi të revolucionarizonte kujdesin shëndetësor me një teknologji që ajo premtoi se do të ishte në gjendje të skanonte për qindra sëmundje dhe probleme të tjera të mundshme me vetëm disa pika gjaku.

 

Ideja e ndihmoi atë të mblidhte afro 1 miliard dollarë nga investitorët e sofistikuar që përfshinin bashkëthemeluesin e "Oracle", Larry Ellison dhe manjatin e medias Rupert Murdoch, të cilit i detyrohet 125 milionë dollarë sipas urdhrit të kthimit.

 

Por testet e gjakut të Theranos nuk iu afruan kurrë funksionimit siç ishte mburrur Holmes me mbështetjen e Balwanit, duke rezultuar në kolapsin e kompanisë dhe një përrallë që ka qenë subjekt i një libri, "Bad Blood", i një dokumentari "The Inventor" si edhe të një mini-seriali Hulu, “The Dropout”, i cili i dha  Amanda Seyfried një çmim Emmy në rolin kryesor.