Catherine, Princesha e Uellsit, i kushtoi vëmendje elegancës mbretërore në BAFTA të dielën mbrëma, duke kombinuar një fustan të Alexander McQueen me një palë vathë prej 28 dollarësh nga marka Zara.

 

 

Duke mbërritur në event me bashkëshortin e saj Princin William, mbretëresha u paraqit në tapetin e kuq  me një fustan që kishte veshur më parë në çmimet e vitit 2019. Por ajo e transformoi pamjen me një dizajn të ndryshuar të shpatullave dhe një palë doreza të zeza.

 

Çifti ishin ndër ardhjet më të pritura në Royal Festival Hall të Londrës. Princesha ishte një nga disa yje që zgjodhën një paletë bardh e zi në një natë që përfshinte një homazh për gjyshen e ndjerë të William, Mbretëreshën Elizabeth II.

 

 

Fustani i saj i gjatë ishte ndryshuar që nga hera e fundit që u pa e veshur me të. Detajet me lule të shpatullave në 2019-ën u zëvendësuan me një veshje elegante të pëlhurës së bardhë. Ajo e kompletoi veshjen me doreza të zeza dhe një palë vathë Zara, të cilët aktualisht shiten për 27,90 dollarë.

William, i cili ka qenë president i Akademisë Britanike të Arteve të Filmit dhe Televizionit që nga viti 2010, ndërkohë ka qëndruar në një kod veshjeje klasike.

 

Princesha është e njohur për përzierjen e modës së lartë me aksesorët e përballueshëm dhe për ripërdorimin e fustaneve nga paraqitjet e mëparshme publike. Në BAFTA 2020, ajo zgjodhi një fustan të qëndisur ari dhe të bardhë, gjithashtu nga Alexander McQueen,  që e kishte veshur për herë të parë në 2012.