Tirana dhe Vllaznia kanë fituar respektivisht me rezultatin  2-0 përballë Erzenit dhe Kukësit, në ndeshjet e zhvilluara sot në drekë, në kuadër të javës së 32-të të Superligës Shqiptare të Futbollit.

Bardheblutë e impenjuar në transfertë ndaj Erzenit, arritën të marrin pikë të plota falë golave të shënuar nga Abazaj në minutën e 19’ dhe Jonuzit në minutën e 60’. Ndërkohë, që Erzeni humbi dhe një shans të artë për të shënuar. Amir Kahrimanoviç gaboi nga pika e bardhë e 11-të metërshit në mintuën e 54’, kur rezultati ishte ende 1-0 për Tiranën. Kjo fitore i ngjit bardheblut në kutëon e 46 pikëve, aq sa edhe Dinamo City e vendit të katërt. Beteja për “Final Four”, duke gjithnjë e më e ndezur.

Vllaznia konfirmon formën e mirë. Shkodranët që luajtën në transfertë ndaj Kukësit morën tri pikët falë një dygolëshi të Rashicës. Fillimisht, në mintuën e 33’, nga pika bardhë e 11-të metërshit Rashica dërgoi topin në rrjetë. Në pjesën e dytë, skuadra kuqeblu hipotekoi fitoren në minutën e 68’, ku ishte sërish Rashica, që gjunjëzoi portierin kundërshtar. Kjo fitore i jep qetësi kuqebluve, që janë në vendin e dytë të klasifikimit, një hap larg sigurimit aritmetik të pranisë në “Fina Four”. Kukësi dhe Erzeni me humbjet e regjistruara sot janë me një këmbë në kategorinë inferiore.

Të shtunën do të luhen dhe tre sfidat e tjera të mbetura të javës së 32-të Laçi-Egnatia, Teuta-Vllaznia dhe Partizani-Dinamo City