Mediat belge prej dy ditësh po i kushtojnë një rëndësi të veçantë një gjyqi me një numër shumë të madh të pandehurish të cilët janë gjetur fajtorë dhe të implikuar në trafikun ndërkombëtar të kokainës.

 

Referuar këtyre mediave bëhet me dije se prokurori federal i Belgjikës kërkon të nxjerrë para gjykatës penale 124 të dyshuar në kuadër të një hetimi ndërkombëtar në shkallë të gjerë për mafien shqiptare dhe marokene të drogës. Kjo përbën bandën më të madhe të drogës ndonjëherë në Belgjikë.

Hetuesit kanë mundur të sekuestrojnë në total më shumë se 32 tonë kokainë, vila dhe makina luksoze në vlerë prej më shumë se 7 milionë eurosh. 124 të dyshuar, kryesisht me origjinë shqiptare dhe marokene, së shpejti do të duhet të përgjigjen në gjykatën penale për trafik ndërkombëtar droge. Përveç kësaj, katër kompani janë gjithashtu në gjyq, të cilat shërbenin si mbulesë për të pastruar paratë e drogës.

 

 

Hetimi prej 3 vjetësh

 

Hetimi nisi në verën e vitit 2020 kur brigada e zjarrfikësve duhet t’i përgjigjet një zjarri në dukje të padëmshëm në një apartament në Bruksel. Pasi flakët janë shuar, zjarrfikësit dhe policët përplasen në një laborator të vogël kokaine. Në pamje të parë duket gjithçka veçse profesionale, por asgjë nuk është ashtu siç duket. Është nisja e një hetimi për atë që shumë shpejt rezulton të jetë banda më e madhe e drogës në Belgjikë. Policia gjyqësore federale e Brukselit është e vendosur fort për këtë rast. Ajo që vijon janë vëzhgimet e apartamenteve që hetuesit dyshojnë se janë strofulla droge, orë të tëra analizimi të imazheve të kamerave të vëzhgimit dhe përgjimi i bisedave telefonike të anëtarëve të mundshëm brenda rrjetit. Hetuesit zbulojnë gjithashtu se trafikantët e drogës përdorin rrjetin tashmë të njohur të koduar “Sky ECC”.

 

Ai u siguron atyre shumë informacione të vlefshme. Hap pas hapi ata ekspozojnë një rrjet të tërë importesh kokaine. Droga vjen kryesisht nga Ekuadori, ku shumë shqiptarë vendosen për tregtinë fitimprurëse. Kokaina hyn në Belgjikë përmes porteve të ndryshme, përfshirë Antëerp-in, por të njohura janë edhe portet e tjera evropiane si Roterdami. Në Bruksel, kokaina përpunohet në laboratorë përpara se t’u dërgohet blerësve evropianë. Paratë e mbledhura do të shkojnë tërësisht në Shqipëri. Në tetor 2021, hetimi do të arrijë kulmin. 1100 oficerë policie pushtojnë lokacione të ndryshme në të gjithë vendin. Në pranga janë vënë dhjetëra të dyshuar, mes tyre shqiptari Eridan Guerrero, 50 vjeç nga Vlora dhe algjeriani Abdelëahab G. (55). Hetuesit i konsiderojnë si figura kyçe. Ky i fundit dyshohet se është i përfshirë edhe në vrasjen e shqiptarit Ardit Spahiu, 38 vjeç, vëllai i kunatit të Erion Alibej. Arsyeja dyshohet se kishte të bënte me prishje pazaresh droge. Gjatë hetimeve janë kryer gjithsej 192 kontrolle në shtëpi.

 

Hetuesit nga policia gjyqësore federale e Brukselit zbuluan njëmbëdhjetë laboratorë kokaine dhe pesë plantacione kanabisi. Në total u sekuestruan më shumë se 32 tonë kokainë dhe vila, makina të shtrenjta dhe apartamente luksoze në vlerë prej më shumë se 7 milionë euro. E njëjta gjë ka ndodhur së fundmi në Shqipëri, për të cilën hetuesit belgë kanë udhëtuar drejt vendit. Në total, rreth pesëmbëdhjetë prona, disa makina dhe madje dy skafe u sekuestruan. Gjyqi do të zhvillohet në Justitia, ku aktualisht po zhvillohet gjyqi për terrorizmin.