Ndjekja e një stili jetese të shëndetshme duhet të jetë prioritet për të gjithë. Ka pasur një rritje të madhe në kërkesën për të ndjekur dieta të ndryshme për të mbajtur larg sëmundjet. Tani, një tjetër trend i shumëpërfolur është Dieta e Harvardit. E krijuar edhe si ‘Pjata e Ushqimit të Shëndetshëm’, kjo dietë e veçantë është krijuar për të rritur jetëgjatësinë.

 

Çfarë është dieta e Harvardit?

 

Për të ndjekur me saktësi dietën e Harvardit, duhet të ndiqni disa rregulla ushqimore. Sipas faqes ushqyese të Harvardit, ½ pjesë e pjatës duhet të jetë një përzierje e perimeve dhe frutave shumëngjyrëshe. Ata sugjerojnë më tej minimizimin e patateve dhe përfshirjen e perimeve më shumë sesa frutat. ¼ e porcionit duhet t’i kushtohet drithërave të plota si quinoa, orizi kaf, tërshëra dhe gruri.

 

“Drithrat  integrale kanë shumë më shumë vitamina dhe gjithashtu fitokimikale dhe minerale, gjë që është shumë më e shëndetshme për ne dhe nuk do të rrisë sheqerin në gjak aq shpejt ” pohojnë studiuesit.

 

 

 

Të gjithë e dimë se proteinat janë një domosdoshmëri në dietë. Ky studim këshillon shtimin e ¼ e pjatës me burime të pasura proteinash duke përfshirë peshkun, pulën ose arrat.

 

Ka disa këshilla të tjera për të mbajtur mend për të ndjekur siç duhet dietën e Harvardit. Zgjedhja e vajrave të shëndetshëm si vaji i sojës, vaji i lulediellit, vaji i kikirikut dhe vaji i ullirit gjatë gatimit të vakteve është një prej tyre. Dieta është gjithashtu e madhe në ndërprerjen e pijeve me sheqer. Për të mposhtur intolerancën ndaj laktozës, dieta gjithashtu inkurajon më tej zgjedhjen e ujit, çajit dhe kafesë mbi qumështin ose produktet e tjera të qumështit. Dieta gjithashtu duhet të shoqërohet me stërvitje si ecja e shpejtë ose vrapimi për gjysmë ore.

 

Eksperti shtoi gjithashtu se:

 

“Përsa i përket sëmundjeve të mëdha kronike si parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare, llojeve të ndryshme të kancerit dhe diabeti i tipit 2, kjo mënyrë e të ushqyerit do të jetë e dobishme për të parandaluar ato sëmundje që janë të zakonshme në Amerikë dhe në botë.”