Aksionet e Apple kanë rënë për të dytën ditë radhazi pas raportimeve se punonjësve të qeverisë kineze u është ndaluar përdorimi i iPhone.

 

 

Vlerësimi i tregut të aksioneve të firmës ka rënë me më shumë se 6%, ose pothuajse 200 miliardë dollarë (160 miliardë £), në dy ditët e fundit.

 

Kina është tregu i tretë më i madh i gjigantit të teknologjisë, duke zënë 18% të të ardhurave totale të saj vitin e kaluar.

 

Është gjithashtu vendi ku shumica e produkteve të Apple prodhohen nga furnizuesi i saj më i madh Foxconn.

 

Wall Street Journal raportoi të mërkurën se Pekini kishte urdhëruar zyrtarët e agjencisë qendrore të qeverisë që të mos sjellin iPhone në zyrë ose t’i përdorin ato për punë.

 

Të nesërmen, Bloomberg News raportoi se ndalimi mund të vendoset edhe për punëtorët në kompanitë shtetërore dhe agjencitë e mbështetura nga qeveria.

 

Raportet erdhën përpara prezantimit të iPhone 15, i cili pritet të bëhet më 12 shtator. Nuk ka pasur asnjë deklaratë zyrtare nga qeveria kineze në përgjigje të raporteve.

 

Apple ka vlerësimin më të lartë në botë në tregun e aksioneve, që qëndron në afërsisht 2.8 trilion dollarë.

 

Kompania nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të BBC për koment. Aksionet në disa nga furnizuesit e Apple gjithashtu kanë rënë.

 

Qualcomm, furnizuesi më i madh në botë i çipave të smartfonëve, ra me më shumë se 7% të enjten. Aksionet në SK Hynix të Koresë së Jugut ishin rreth 4% më të ulëta të premten.

 

 

Raportet erdhën pasi tensionet midis Uashingtonit dhe Pekinit mbeten të larta.

 

Këtë vit, Uashingtoni, së bashku me aleatët e tij Japoninë dhe Holandën, kufizuan aksesin e Kinës në disa teknologji të çipave.

 

Kina u hakmor duke kufizuar eksportet e dy materialeve kyçe për industrinë e gjysmëpërçuesve.

 

Pekini thuhet gjithashtu se po përgatit një fond të ri investimi prej 40 miliardë dollarësh për të nxitur industrinë e tij të prodhimit të çipave.

 

Javën e kaluar, gjatë vizitës së Sekretares së Tregtisë së SHBA-së, Gina Raimondo në Pekin, gjiganti kinez i teknologjisë Huawei zbuloi papritur telefonin e tij inteligjent Mate 60 Pro.

 

Të premten, kompania nisi shitjet paraprake të modelit Pro+ të telefonit.

 

Firma kërkimore teknologjike me bazë në Kanada, TechInsights, tha se telefoni përmban një procesor të ri 5G Kirin 9000s, i zhvilluar për Huawei nga prodhuesi më i madh i çipave me kontratë SMIC në Kinë.

 

Analisti i TechInsights, Dan Hutcheson tha se kjo “dëshmon përparimin teknik që industria e gjysmëpërçuesve të Kinës ka qenë në gjendje të bëjë”.

 

Ky është një “përparim i madh teknologjik për Kinën”, tha firma e investimeve Jefferies në një shënim kërkimor.

 

Këtë javë, kongresmeni amerikan Mike Gallagher, i cili është kryetar i komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve për Kinën, i bëri thirrje Departamentit të Tregtisë që të kufizojë më tej eksportet në Huawei dhe SMIC.