Policia e Tiranës ka njoftuar se gjatë javës që lamë pas, janë arrestuar dhe proceduar penalisht 17 drejtues mjetesh për përdorim të mjeteve në gjendje të dehur ose pa leje drejtimi, si dhe për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor.

 

Janë ndëshkuar me gjobë 235 drejtues mjetesh, për përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjeteve. 173 drejtues mjetesh janë ndëshkuar për mosdhënie përparësie këmbësorëve, në vija të bardha.  259 drejtues mjetesh janë ndëshkuar për mosvendosje të rripit të sigurimit.

 

Janë vendosur 229 masa administrative, për mosvendosje të kaskës mbrojtëse, nga drejtuesit e motomjeteve si dhe janë bllokuar 10 automjete, për detyrime të pashlyera, mungesë dokumentacioni dhe për verifikime, nga Seksioni i Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë.