Akuzat ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha dhe arrestimi i dhëndrit të tij Jamarbër Malltezi për aferën e privatizimit të ish-kompleksit Partizani ka bërë jehonë edhe jashtë kufijve të Shqipërisë.

 

Media e huaj “Reuters” shkruan se:

 

Prokurorët shqiptarë kanë akuzuar ish-kryeministrin Sali Berisha dhe dhëndrin e tij për akuza korrupsioni për një marrëveshje toke që përfshinte terrenet e një klubi sportiv, thanë hetuesit të dielën.

 

Në aktakuzën e saj, prokuroria e posaçme për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar, e njohur si SPAK, tha se Berisha përdori ndikimin e tij si kryeministër nga viti 2005 deri në 2009 për të ushtruar presion “për përfundimin e procedurave të privatizimit në favor të të tjerëve, përfshirë burrin e vajzës së tij. “

 

Ndërsa dhëndri i tij u arrestua vonë të shtunën, vetë Berisha është deputet dhe ka imunitet nga ndjekja penale. Ai është urdhëruar të mos largohet nga vendi dhe të paraqitet në polici.

 

Procedimi penal filloi në vitin 2020 kur ministri aktual i Brendshëm Taulant Balla akuzoi Berishën si të përfshirë në privatizimin e terreneve dhe objekteve të tjera sportive që i përkisnin FC Partizani në kryeqytetin Tiranë, të cilat më pas u zëvendësuan me ndërtesa shumëkatëshe. Berisha ka akuzuar kryeministrin aktual Edi Rama se ka orkestruar të gjithë çështjen.

 

“Ai urdhëroi prokurorët e tij mercenarë… Akuzat janë të pabaza dhe janë sulme të drejtpërdrejta politike të Edi Ramës kundër meje”, u tha Berisha gazetarëve të shtunën vonë.

 

Në vitin 2021, Shtetet e Bashkuara ndaluan hyrjen e Berishës dhe familjes së tij duke thënë se si kryeministër ai ishte përfshirë në “akte korruptive si shpërdorimi i fondeve publike dhe ndërhyrja në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimin e tij dhe për të pasuruar politikën e tij, aleatët dhe anëtarët e familjes së tij”.

 

Berisha shërbeu si president nga viti 1992 deri në 1997, menjëherë pas rënies së komunizmit në Shqipëri dhe si kryeministër nga viti 2005 deri në 2013.

 

Ai tani është lider i partisë më të madhe opozitare, Partisë Demokratike, por është përfshirë në beteja të veçanta ligjore për udhëheqjen e tij me një fraksion tjetër.