Të paktën një person në Francë është vrarë dhe 1.2 milionë njerëz kanë mbetur pa energji elektrike, pasi një nga stuhitë më të forta në dekada goditi Evropën veriperëndimore.

 

Veriperëndimi i Francës u ndesh erëra mbi 120 kilometra në orë (75 milje në orë), me shpërthime në nivele të forcës së uraganit prej më shumë se 200 kmh (124 mph) në departamentin e Finistère, sipas agjencisë meteorologjike të vendit Meteo-France. Shpejtësia e erës theu disa rekorde lokale.

 

Rreth 780,000 nga ata pa energji janë në rajonin veriperëndimor të Brittany, tha në një deklaratë furnizuesi francez i energjisë Enedis. Pemët e rrëzuara dhe shtyllat elektrike të shkulura nga stuhia ishin fajtorë për prerjet. Enedis ka mobilizuar rreth 3,000 punëtorë dhe 30 helikopterë për të rivendosur energjinë në zonat e prekura.

 

Personi që mbeti i vrarë u godit nga një degë në rënie gjatë vozitjes me makinë, sipas ministrit francez të Transportit Clément Beaune në një intervistë për transmetuesin francez Franceinfo.

 

Që nga mesnata e së mërkurës, tre rajone administrative në Brittany dhe bregu veriperëndimor u vendosën në një gjendje “alarmi të kuq”, paralajmërimi më i lartë i motit në Francë, sipas ministrisë së brendshme të vendit.

 

Stuhia ka goditur gjithashtu Ishujt Britanikë dhe Ishujt Kanal, ku është paralajmëruar alarmi i kuq. Në ishullin Jersey, të gjitha shkollat ​​dhe aeroporti u mbyllën, sipas faqes së internetit të qeverisë. Raportet e mediave në Mbretërinë e Bashkuar treguan imazhe të valëve që përplasen dhe thyen muret detare në qarkun jugperëndimor anglez të Cornwall.