Duke parë Detin Mesdhe, me arkitekturën dhe kuzhinën e paharrueshme, është e qartë pse kryeqyteti i Katalonjës, Barcelona është kaq popullor, shkruan Sarah Holt në një artikull të botuar në të përditshmen britanike “iNews”.

Mbipopullimi në destinacionet më popullore ka kufizuar qiratë afatshkurtra, frenuar numrin e udhëtarëve ditorë dhe rritur taksën turistike.

Në të vërtetë, Barcelona është shumë e shtrenjtë për t’u vizituar. Akomodimi për pushime dhe çmimet e restoranteve janë më të larta se disa qytete të tjera spanjolle.

Për udhëtarët që kërkojnë diell, plazhe dhe një kulturë të veçantë, ekzistojnë shumë qytete të tjera bregdetare evropiane të cilat mund t’i merrni në konsideratë për pushime këtë vit.

“iNews” e ka renditur Sarandën në mesin e 15 qyteteve më të lira dhe më të qeta bregdetare evropiane për t’u vizituar në vend të Barcelonës.

Sarandë, Shqipëri

Ju mund të shëtisni në bulevardin “Hasan Tahsini” buzë detit deri në Manastirin e 40 Shenjtorëve (hyrja 1,65 paund) dhe të kapni autobusin për në plazhin e Ksamilit, i njohur si “Maldivet e Evropës”.

Ksamili kryeson listën e vendeve më të bukura të Rivierës Shqiptare, i cili arrihet më së miri me traget nga Korfuzi.

Forcimi i paundit kundrejt lekut shqiptar do të thotë se ngrënia jashtë në Sarandë është e përballueshme.

Një racion peshku i freskët në një restorant buzë detit kushton më pak se 12 paund.

Ndërkohë, një apartament me një dhomë gjumi kushton mesatarisht 43 paund për një natë./aa