Në Tiranë u mbajt sot një manifestim në solidaritet me Ukrainën 2 vite nga agresioni rus.

Ambasadori i Ukrainës në Shqipëri, Volodymyr Shkurov në fjalën e tij në aktivitetin e organizuar në sheshin përpara  Bashkisë së Tiranës shprehu falënderime te tij për mbështetjen që Shqipëria i ka dhënë Ukrainës.

“Ju falënderoj për mbështetjen dhe solidaritetin e treguar. Ne jemi sot këtu për të dënuar agresionin rus kundër Ukrainës”, tha ai.

“Asnjëherë nuk do ta harrojmë mëngjesin e  24 shkurtit 2022. Asnjëri prej njerëzve nuk mund ta besonte se Rusia mund të sulmonte, por ajo bëri pikërisht një akt agresioni. Këto 2 vite na kanë treguar se kush jemi dhe kush janë miqtë tanë”, theksoi Shkurov

Shkurov uroi edhe ukrainasit që jetojnë në Shqipëri dhe falenderoi qeverinë shqiptare për ndihmën dhe mbështetjen.

“Jam mirënjohës për qeverinë shqiptare që kanë zgjatur pikërisht rezidencën e tyre dhe mbrojtjen për këta qytetarë që ishin të detyruar të linin atdheun e tyre”.

“Falënderoj partnerët tanë të BE-së, NATO-s, Britanisë së Madhe, Gjermaninë, Francën, Spanjën, Italinë, Sllovakinë dhe shumë vende të tjera që kanë dhënë ndihmën e tyre të çmuar”.

Shkurov gjithashtu falënderoi Presidentin e Republikës, Bajram Begaj, kryeministrin Edi Rama dhe Kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla për solidaritetin që kanë treguar me popullin e Ukrainës.

“Veçanërisht për këto 2 vite mbështetje që kanë treguar gjithashtu edhe përsa i përket drejtimit që Shqipëria ka pasur në Këshillin e  Sigurimit dhe për ndihmën financiare që qeveria shqiptare ka dhënë për Ukrainën”, tha ambasadori ukrainas.

Gjithashtu, Shkurov falënderoi edhe popullin shqiptar për ndihmën e madhe që kanë dhënë për popullin ukrainas.

Shkurov gjithashtu falënderoi bashkinë e Tiranës dhe kryebashkiakun Erion Veliaj për ndihmën e vazhdueshme.

Ai falënderoi edhe anëtarët e qeverisë dhe të partive partive politike shqiptare dhe ambasadorët e të gjitha vendeve që ishin të pranishëm, për solidaritetin e treguar ndaj popullit të Ukrainës./ata