Pavarësisht kundërshtimit dhe shqetësimeve publike të shprehura nga qeveria amerikane për ofensivën e planifikuar në shkallë të gjerë tokësore nga ushtria izraelite në Rafah të Rripit të Gazës, një qytet që ka afro 1.5 milionë refugjatë, furnizimet amerikane me municion dhe armë me vlerë miliarda dollarë vijojnë. Kështu shkruan Washington Post.

Duke cituar zyrtarë të paidentifikuar të Pentagonit dhe Departamentit të Shtetit, gazeta zbuloi se administrata e presidentit Joe Biden kishte miratuar “në heshtje” dërgesat e fundit të bombave dhe avionëve luftarakë për aleatin më të ngushtë të Uashingtonit në Lindjen e Mesme.
Municionet, dërgesat e të cilave janë miratuar kohët e fundit përfshijnë bomba MK84, 900 kg. Kjo dëshmon se administrata e presidentit demokrat nuk po shqyrton përdorimin e dërgesave të municioneve si një mjet për të ushtruar presion mbi atë të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu. Marrëdhëniet mes dy qeverive kanë qenë të tensionuara ditët e fundit.

Presidenti amerikan kohët e fundit kërkoi që Izraeli të dërgojë një delegacion në Uashington për të diskutuar planin operacional për Rafah dhe për të propozuar alternativa. Por qeveria e Netanyahut, e zemëruar me abstenimin e Uashingtonit që lejoi miratimin e së hënës të një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkonte një “armëpushim të menjëhershëm” në Rripin e Gazës, anuloi vizitën. Para se të informonte përfundimisht Uashingtonin se “ai do të donte që të binte dakord për një datë të re” për këto bisedime.

Pavarësisht fërkimeve, administrata Biden vazhdon të furnizojë ushtrinë izraelite, ndërkohë që zyrtarët dhe përfaqësuesit e saj vazhdojnë të përsërisin se është zotuar të mbështesë Izraelin në luftën që ka bërë që nga 7 tetori kundër lëvizjes islamike palestineze Hamas.