Shkurtin e kaluar, Dinamo e Bukureshtit, një skuadër që luan në Kategorinë e Parë të Rumanisë, njoftoi marrjen në punë të Edgar Ié, mbrojtës i rregullt i kombëtares së Guinea-Bissau, me të kaluar në ekipet prestigjioze të të rinjve të Barcelonës, shkruan today.it.

Por pas disa muajsh, me pak paraqitje në fushë dhe me shumë dyshime, u shfaq një hipotezë surreale: nuk ishte Edgari i talentuar që shkoi në Rumani, por binjaku i tij më pak i njohur Edelino.

Aktualisht po zhvillohen hetime për identitetin e mundshëm të gabuar, por nëse konfirmohet zëvendësimi i dy vëllezërve, çmimin mund ta paguajë edhe klubi.

Dinamo, e cila aktualisht lufton për të mos rënë nga kategoria, mund të humbasë 8 pikët e fituara në pesë ndeshjet në të cilat luajti Iè, një penallti që mund të rezultojë fatale.

Binjakët Edgar dhe Edelino 

Edgar apo Edelino? Dy binjakët, të lindur më 1 maj 1984 në Guinea-Bissau, të dy ndoqën karriera sportive, por me rezultate krejtësisht të ndryshme.

I pari, titullar me kombëtaren e vendit afrikan dhe me disa paraqitje me ekipin e të rinjve të Portugalisë, e filloi karrierën në ekipin e të rinjve të Sportingut të Lisbonës, përpara se të kalonte te Barcelona B në vitin 2012.

Në dhjetor të 2014 bëri debutimin e tij. me ekipin e parë të atëhershëm të drejtuar nga Luis Enrique dhe u largua nga Barça në 2015.

Më pas ai luajti për Villarreal B, Os Belenenses, Lille, Nantes, Trabzonspor, Feyenoord dhe Basaksehir, përpara se të nënshkruante për Dinamon e Bukureshtit. Karriera e Edelinos ishte asgjë tjetër veçse yjore, e kaluar kryesisht mes skuadrave në ligat e vogla portugeze, me përvojën e tij të fundit në Tluchowia Tluchow në Poloni.

Dyshimet për identitet të gabuarin

Dyshimet e para për identitetin e mundshëm të gabuar erdhën kur futbollisti tregoi se mund të fliste vetëm portugalisht, pavarësisht se kishte kaluar disa vite në vende të tjera.

Për më tepër, sipas raportimeve të Marca, lojtari refuzoi të tregojë patentën e tij të drejtimit.

Trajneri Zeljko Kopic nuk ka besuar kurrë shumë tek ai, ose ndoshta e ka kuptuar gjatë stërvitjes se aftësitë e tij sigurisht nuk ishin ato të një lojtari me përvojë ndërkombëtare.

Për më tepër, Edgar është mbrojtës, ndërsa Edelino ka luajtur gjithmonë si mesfushor, një ndryshim në role që është e pamundur të fshihet në disa nivele.

Çfarë rrezikon Dinamo?

Ndërkohë, klubi, i cili mendon se është viktimë e një mashtrimi, ka marrë masa, duke i kërkuar lojtarit t’i nënshtrohet një testi ADN-je për të zbardhur identitetin e tij. Një histori surreale mbi të cilën vetëm testi i ADN-së do të mund të hedhë dritë./ata