Sulmuesi hungarez Barnabas Varga theu disa kocka të fytyrës dhe pësoi një tronditje gjatë fitores 1-0 të vendit të tij ndaj Skocisë.

Sulmuesi i ”Ferencvaros” kërkoi trajtim të gjatë në fushë pasi u përplas me portierin skocez, Angus Gunn në pjesën e dytë të ndeshjes së tyre në Euro 2024 në Shtutgart, të dielën në mbrëmje.

Lojtarët e Hungarisë kishin sinjalizuar shpejt se 29-vjeçari ishte në telashe dhe, pas gjashtë minutash trajtimi, Varga u largua nga fusha me barelë, ndërsa çarçafët u mbajtën lart për ta mbrojtur atë nga pamja.

Federata Hungareze e Futbollit publikoi një përditësim mbi gjendjen e Vargasit, vonë të dielën në mbrëmje.

Deklarata në X thoshte se ”disa kocka në fytyrën e Barnabas Varga u thyen gjatë përplasjes gjatë ndeshjes, dhe ai gjithashtu pësoi një tronditje. Ka shumë të ngjarë të pritet operacioni”.

”Ai e kaloi natën në spitalin e Shtutgartit”, shtohej në të.

Kevin Csoboth shënoi një fitore dramatike me kohë shtesë për Hungarinë për të eliminuar Skocinë nga Euro2024.