Të paktën 12 persona kanë vdekur pas një përplasjeje në një stadium futbolli në kryeqytetin e El Salvadorit, San Salvador, kanë thënë zyrtarët.

 
 
 
 
 

Incidenti ndodhi gjatë një ndeshjeje midis ekipit vendas Alianza dhe ekipit Fas me bazë në Santa Ana në stadiumin Cuscatlán.

Më pas ndeshja u pezullua.

 
 

Presidenti Nayib Bukele e përshkroi ngjarjen si “të paprecedentë” dhe tha se do të nisë një hetim.

Policia kishte thënë më herët se shtatë burra dhe dy gra ishin në mesin e të vdekurve, me të gjitha viktimat mbi moshën 18 vjeç.

Fatkeqësia thuhet se ndodhi kur një numër i madh tifozësh u përpoqën të hynin në stadium pasi portat ishin mbyllur.

Zyrtarët besojnë se disa tifozëve u janë shitur bileta false dhe thanë se një hetim ishte duke u zhvilluar.

Pamjet e shpërndara nga mediat lokale duket se tregojnë tifozët që përpiqen të rrëzojnë barrikadat në hyrje të stadiumit.

Një transmetim i drejtpërdrejtë i ndeshjes i postuar në YouTube tregon se ndeshja është pezulluar pas një zhurme të dukshme në tribunë. Njerëzit më vonë shihen duke u marrë me barela nga shërbimet e urgjencës.

“Ishte një ortek tifozësh që kapërceu portën,” u tha gazetarëve një vullnetar i grupit të ndihmës së parë të Komandove të Shpëtimit.

Luis Alonso Amaya, nga Mbrojtja Civile e El Salvadorit, tha se rreth 500 njerëzve u është dhënë trajtim mjekësor, me shumë të transferuar në spital.

Ministri i Shëndetësisë Francisco Alabi tha se shumica e të plagosurve janë në gjendje stabile dhe se nuk ka pasur raportime për vdekje nga spitalet.