Teksa Moska ka paralajmëruar një vizitë të Presidentit kinez Xi Jinping, pekini nuk ka dhënë asnjë prononcim.

 

"Kina dhe Rusia mbajnë kontakte të ngushta në nivele të ndryshme për të nxitur zhvillimin e dy vendeve, duke kontribuar në zhvillimin paqësor global. Lidhur me këtë vizitë në veçanti, për momentin nuk kam asnjë informacion për të ndarë”.

 

Këtë e raportoi agjencia ruse e lajmeve Tass , duke kujtuar se të hënën Ministria e Jashtme ruse njoftoi se vizita e presidentit kinez Xi në Rusi është planifikuar për në pranverë dhe pohoi se do të jetë një ngjarje qendrore në marrëdhëniet midis Moskës dhe Pekinit në vitin 2023. .