Aktivisti i opozitës ruse Vladimir Kara-Murza është dënuar me 25 vjet burg për tradhti dhe akuza të tjera të lidhura me kritikat e tij ndaj luftës në Ukrainë.

 

 

Ish-gazetari dhe politikani ruso-britanik është i fundit nga një numër kundërshtarësh të Putinit që janë arrestuar ose janë detyruar të largohen nga Rusia.

 

Ai i ka mohuar akuzat dhe ka qenë me zë kritik ndaj gjyqit të tij.

 

 

Javën e kaluar, ai i tha një gjykate në Moskë: “Unë pajtohem për çdo fjalë që kam thënë”.

 

“Jo vetëm që nuk pendohem për këtë, por jam krenar për këtë”, shtoi ai.

 

Krahas kritikimit të të ashtuquajturit “operacion special ushtarak” në Ukrainë, Kara-Murza ka folur hapur gjithashtu kundër Presidentit Vladimir Putin dhe goditjes së qeverisë së tij ndaj disidencës.

 

41-vjeçari luajti një rol kyç në bindjen e qeverive perëndimore për të sanksionuar zyrtarët rusë për abuzime të të drejtave të njeriut dhe korrupsion.