Pjesa e parë e ditës së sotme do të jetë nën dominimin e moti të qëndrueshëm duke bërë që kthjellimet dhe vranësirat e lehta të jenë prezente në të gjithë territorin e vendit.

 

Orët e mesditës do të sjellin zhvillim të vranësirave në zonat veriore dhe verilindore duke rrezikuar reshje të izoluara shiu e dëbore. Pjesa e dytë e ditës dhe në vijim do të sjellë përmirësim të përkohshëm të motit si edhe ndërprerje të reshjeve nga i gjithë territori i vendit për të ri-kthyer kthjelllimet dhe vranësirat e lehta e kalimtare.

 

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes, por konstante mbeten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 2°C deri në 15°C.

 

Era do të mesatarisht me shpejtësi 50 km/h nga drejtimi Jugor-Juglindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 4 ballë.